Rozhovor s Mgr. Jaroslavem Korešem, Ph.D., ředitelem SPŠSE v Dukelské ulici

11. května 2021

Otázka: Pane řediteli, jak Vy sám hodnotíte současný stav parku v Dukelské ulici? Můžete z pohledu občana i z pohledu ředitele školy?

Odpověď: Popravdě nad tím při chůzi parkem moc nepřemýšlím. Ale když o tom teď uvažuji, přijde mi spíše zmatečně uspořádán, bez nějaké koncepce. Netvrdím, že je to špatně, má to být odpočinkové místo, ale reálně mi nepřijde, že by míst na odpočinek bylo hodně. Komplikací je i míjení chodců a cyklistů, zejména v místech konce stezek.


Otázka: A hodnocení z pohledu ředitele školy - myslím tím možnost využití parku pro studenty?

Odpověď: Myslím, že aktuální stav vyhovuje nejčastější volnočasové aktivitě našich žáků - kouření (smích, pozn. autora). Určitě by stálo za to park více využít i ke sportu a případně i výuce venku, to zatím možné není. Uvítal bych zakomponování např. tabule, počítadla nebo jiných učebních pomůcek - nejen k výuce, ale i k podtržení existence sousedících škol. Také by mohlo být zajímavé vytvořit open air učebnu s tabulí a lavičkami.


Otázka: Pane řediteli, přípravě projektu předcházel sociologický průzkum v podobě dotazníku a osobního setkání přímo v místě parku. Následovalo také projednávání projektu na magistrátu města České Budějovice. Zapojil jste se? Protože zajímavých návrhů na vylepšení parku, jak vidím, máte více.

Odpověď: Pokud si to dobře vybavuji, tak jsem "někomu" podával návrh na zakomponování objektů využitelných pro školy. I s ohledem na to, že Dukelská je vlastně školní ulice - je zde vysoká škola, střední škola a základní škola a navíc Česká školní inspekce a školní jídelna.


Otázka: Pokud se mohu zeptat, jste z Budějovic?

Odpověď: Ne, ale bydlím kousek od Českých Budějovic - v Roudném. 


Otázka: Viděl jste vítězný návrh architektonické soutěže od ateliéru Rusina & Frei?

Odpověď: Návrh jsem viděl jen letmo.


Otázka: Budou mít podle Vás plánované úpravy parku nějaký negativní vliv?

Odpověď: Asi obecně platí, že vše nové je automaticky vnímáno jako horší, než původní stav a lidé změny neuvítají. Alespoň zpočátku. Teprve čas ukáže, jestli změny byly k lepšímu. Jak jsem již zmiňoval - přijde mi dobré, že se nad parkem zamyslel někdo, kdo tomu rozumí a vdechne tomuto místu určitý smysl. Že by měly navrhované úpravy parku nějaký negativní vliv, to si nemyslím.


Otázka: A nějaký pozitivní vliv (opět můžete z pohledu občana i z pohledu ředitele školy)?

Odpověď: Z pohledu občana se mi libí místa na sezení u vody a oddělení cyklo a pěší stezky. Z pohledu ředitele školy může mít pozitivní vliv možnost využití workoutového hřiště a případně i dalších částí parku pro výuku. Samozřejmě za podmínky míst pro kuřáky, abychom nemuseli řešit kouření na školních záchodech (smích, pozn. autora) 


Otázka: Tráví vaši studenti v parku čas třeba o delších přestávkách?

Odpověď: Ano, zejména z již uvedených důvodů.  


Lidé si ve zmiňovaném sociologickém průzkumu nejvíce přáli otevřený přístup k řece, na druhém místě uváděli oddělení pěší od cyklostezky - tento problém jste vlastně již sám zmiňoval v úvodu rozhovoru, a jako třetí respondenti požadovali vyřešit herní prostor pro děti (pozn. autora).

Otázka: Využíváte park a řeku třeba při výuce? Ptám se záměrně, protože pan Hnilička, ředitel ZŠ Dukelská, mi v rozhovoru prozradil, že oni zkoušeli na řece s dětmi paddleboarding a mělo to veliký úspěch.

Odpověď: Zatím nijak výrazně, v parku probíhala výuka ekologie, projektová hodina, ale nic pravidelnějšího si nevybavuji.


Otázka: A co Vy a voda, jde to k sobě? Mám namysli Váš vztah ke koupání v řece, vodním sportům, rekreační plavbě.

Odpověď: Osobně vodu přinejmenším nemám rád a vodním sportům neholduji. Ale chápu, že některé tato jednoduchá molekula ve větším množství láká. Preferuji jiné způsoby občerstvení se.


Otázka: A nelákalo by Vás alespoň k plavbě na lodi, ať už sportovní nebo rekreační?

Odpověď: To už bych si představit dovedl.


Otázka: Když se zaměřím na druhý nejčastěji zmiňovaný bod, kterým je oddělení pěší zóny od cyklostezky, co Vy a kolo? Jezdíte někdy do práce na kole, třeba právě skrz park?

Odpověď: Pokud počasí dovolí, tak se občas k jízdě na kole odhodlám. Nejvíce mi trvá se rozhodnout, kdy začít jezdit po zimě. Minulý rok to bylo s ohledem na rozkopanou Plavskou ulici slabší, letos očekávám lepší výkony. V této souvislosti bych uvítal prodloužení nové cyklostezky na Plavské silnici dále na jih - zatím končí na začátku Nového Roudného a cyklisté zde přejíždějí silnici, což není úplně bezpečné. Mám pocit, že cyklotrasy jsou řešeny spíše severním směrem od ČB.


Otázka: S plánovanou úpravou parku mě napadá ještě jedna otázka na Vás coby ředitele školy. Neobáváte se nějakého negativního vlivu prací prováděných v bezprostřední blízkosti školy na průběh výuky - hluk, zvýšené nároky na bezpečnost apod.?

Odpověď: Jako ředitel školy jsem na podobné věci zvyklý. Snad to nebude jako v loňském roce, kdy byl nový povrch v Alešově ulici u naší školy odstraňován přesně v den státních maturit, dokonce v době poslechu nahrávek z cizího jazyka. Uvítal bych proto alespoň nějaké informace k termínům, protože státní maturity nelze jen tak posunout.   


Otázka: A poslední otázka. Těšíte se na novou podobu parku?

Odpověď: Snad nikoho neurazím, ale k tomuto mám citově neutrální vztah. Očekávám, že změny budou k lepšímu. 


Pane řediteli, moc děkujeme za Váš čas a za ochotu odpovídat!