Projekt revitalizace parku
Revitalizujeme park Dukelská
Obnova parku v Dukelské ulici začala 6. června 2022 předáním stavby zhotoviteli, firmě ENVIRONMENTAL BUILDING a.s., ta ukončila stavební práce koncem dubna 2023.
Veřejnosti je park znovu otevřen od 1. května 2023.
Video, jak vypadá park Dukelská v novém, je k dispozici zde nebo na facebookové stráce Park Dukelská.
Zatím na místě chybějí herní prvky, které budou soutěženy samostatně, a to co nejdříve, aby byl park v krátkém horizontu kompletní.
Na obnovu parku pak plynule naváže rekonstrukce sousedního KD Slavie.
Dokumenty související s revitalizací parku Dukelská naleznete v Dokumentech ke stažení.
Fotografie aktuální, původní i plánované podoby parku naleznete ve Fotogalerii.
Park Dukelská je v současné době spíše tranzitní místo. Místo, které lidé projdou, míjejí se, nezastaví se. Přeji si, aby se stal místem, kde se lidé posadí, potkají, setrvají. Místem, kde se dá v klidu spočinout, zastavit se.
Místem bez bariér. Místem s nabídkou.
Chtěl bych, aby se z "ne-místa" stalo "místo".
(náměstek Ivo Moravec, vyjádření k podobě parku Dukelská před revitalizací)
Projekt revitalizace parku v Dukelské ulici velmi úzce navazuje na provedenou studii Město a voda, jež stanovuje, jakým způsobem zvýšit využití potenciálu vodních toků ve městě pro místní i návštěvníky (studii v plném znění naleznete zde).
"České Budějovice leží sice na
soutoku dvou nádherných řek, ale ty městem spíše jen nepovšimnuty protékají.
Místo aby byly jeho integrální součástí, město spíše rozdělují, než spojují",
uvedl bývalý 1. náměstek primátora Juraj Thoma. Tento nevyužitý potenciál odhaluje strategická studie Město a voda.
Obsahuje širokou škálu návrhů od menších opatření, jako jsou zpřístupnění břehů
a zpříjemnění okolí vodních toků, až po zásadní proměny například Zátkova a
Jiráskova nábřeží.
"V souvislosti se studií město připravuje řadu
projektů, které by lidem umožnily, aby se více sžili s vodou, protože lidé
stojí o to trávit čas u vody. Cílem je přiblížit vodu městu a jeho obyvatelům.
Jednotlivé návrhy budeme postupně realizovat podle jejich náročnosti, ty
zásadní musí projít architektonickou soutěží" uvedl dále Juraj Thoma. Některé
drobnější investice provedené v minulých letech - pláže u Nového mostu, koupací
mola na Malši i Vltavě či brouzdaliště u Malého jezu tento zájem potvrzují.
Participace občanů
Obnova parku v Dukelské ulici je jednou z větších plánovaných akcí města navazující na zmiňovanou studii Město a voda. Výsledná architektonická i krajinářská koncepce parku zároveň vychází ze sociologického šetření, které mělo za cíl najít řešení umožňující především plnohodnotné využití parku.
"Přáním veřejnosti jsou spíše nenásilné úpravy, které by zlepšily využitelnost parku nad rámec pouhého procházení. Zatímco negativně jsou vnímány necitlivé druhotné zásahy - nejvíce lidem vadí parovod, špatné povrchy a zábradlí, naopak nejvíce veřejnost oceňuje krajinářské kvality parku - stromy, vazbu na řeku a travnaté plochy. Konkrétně podle respondentů v parku nejvíce chybí lepší přístup k vodě, oddělení cyklistické dopravy a prostor pro dětské hry", uvádí k tématu pan Ing. arch. Miroslav Vodák, který byl hlavním moderátorem veřejných setkání s občany na toto téma.
Výsledky průzkumu a participace
Do průzkumu a participace se zapojilo přes 300 lidí. Většina z nich jsou občané města, kteří jsou v parku několikrát týdně. Výsledky ukazují, že na parku nejvíce oceňují jeho přírodní hodnoty a naopak se jim nelíbí současný stav infrastruktury. Dále jim chybí lepší přístup k vodě a oddělené cyklostezky.
Kompletní výsledky participace, včetně všech dalších textů, byly poskytnuty architektům jako podklad pro návrh a podnět k řešení.
Přeměna parku má v prvé řadě vést ke zlepšení jeho užitných vlastností, a to konkrétně v podobě:
- otevření celého nábřeží pro pěší, a to ve formě dvou širokých schodů/stupňů umožňujících přímý přístup k řece, přičemž dojde k novému osazení stávajícího kamenného opevnění, které zde je řadu let, nikoliv k vybetonování břehu;
- odklonění cyklostezky od pěší zóny;
- zakrytí parovodu demontovatelnými herními prvky pro děti;
- zredukování zpevněných ploch (nově pouze cyklostezka a pěší z probarveného betonu a dvoustupňové kamenné nábřeží);
- zvýšení biodiverzity v podobě intenzivních a extenzivních trávníků, květinových záhonů, podrostů pod stromy a keřových pater.
Cílem je vytvořit funkční, vzdušný přírodní prostor bez bariér a s nabídkou.
Architektonická soutěž
Soutěž proběhla v roce 2019, vyzvanými účastníky pro zpracování návrhu byly ateliéry Rusina Frei, Gogolák + Grasse, M&P Architekti. Odborná porota hodnotila návrhy na základě osobní prezentace jednotlivých účastníků.
Vítězný návrh
Rusina Frei
Vítězná studie, která nejlépe naplnila soutěžní zadání, je od architektů Martina Rusiny, Martina Freie a Markéty Poláčkové z ateliéru Rusina Frei.
Jejich návrh je přesvědčivý zejména ve své jednoduchosti a přiměřenosti, ale zároveň eleganci a velkorysosti, se kterou řeší většinu požadovaných bodů: odklonění cyklotrasy, přístup k vodě a zachování vzrostlých stromů. Nejlépe pracuje s potenciálem a charakterem území.
Jako výhoda je vnímána i jistá neurčitost ve využití jednotlivých prostranství, která poskytují dostatek místa pro řadu potenciálních využití s dostatečnou kapacitou a dále možnost dalšího vývoje při následném projednání s veřejností. Ocenit lze uvažování o parku v širším celoměstském měřítku, jakožto součásti sítě dalších parků a zelené infrastruktury v Českých Budějovicích. Porota přesto doporučila zvážit, zda by i při respektování silného konceptu šlo zachovat některé současné stromy přímo na nábřeží.
Portfolio ateliéru Rusina Frei naleznete na https://www.rusinafrei.cz/portfolio/.
Nové korzo
Úprava parku, vedoucí k naplnění popsaných představ, bude vyžadovat soubor několika různých opatření rozdílné náročnosti.
a) Zachování smysluplného
b) Odstranění nevhodného
c) Úprava neodstranitelného
d) Doplnění chybějícího
e) Udržitelná péče
Další soutěžní návrhy
M&P Architekti
Petr Velička, Markéta Veličková, Tomáš Popelínský, Kateřina Záleská Sapáková, Adam Kořistka, Jan Cyrany, Jan Zemánek, Linda Smitalová.
Gogolák + Grasse
Ivan Gogolák, Lukáš Grasse, Štěpán Matějka, Lucie Kučerová, Romana Turečková, Petra Novotná.